Licencēt spēlētāju

Latvijas Regbija federācijas skaidrojums par atcelto spēli pret Andoras izlasi

Latvijas Regbija federācijas skaidrojums par atcelto spēli pret Andoras izlasi
04-11-2023

Kārlis Vents, Latvijas Regbija federācijas prezidents, komentē situācijas iemeslus:

 

Šī gada sākumā ministriju līmenī tika mainīta finansējuma kārtība Latvijas Valsts mežu piešķirtajam sporta finansējumam komandas sporta spēlēm, kurš iepriekš tika administrēts caur Latvijas Komandas spēļu asociāciju. Tādēļ trīs komandu sporta spēļu federācijas – regbija, kērlinga un handbola, nonāca neapskaužamā situācijā, jo saskaņā ar Latvijas Sporta Federāciju padomes kritērijiem tās neiekļuva 20 prioritāro sporta veidu sarakstā. Iztrūkstošais finansējums Handbola federācijai bija aptuveni 80 tūkstoši eiro, Kērlinga federācijai tie bija aptuveni 60 tūkstoši, un Regbija federācijai tie bija tuvu 50 tūkstošiem eiro. Katrai no federācijām šo finansējumu, bija plānots saņemt un izlietot balstoties uz iepriekš noslēgtiem starptautiskiem līgumiem un saskaņotiem spēļu kalendāriem, ko garantēja 2022.gada decembra Latvijas Nacionālās sporta padomes lēmums  par 2023.gada finansējumu komandas sporta spēlēm. Tādējādi “spēles noteikumi” tika mainīti jau spēles laikā.   

 

Vadošo sporta organizāciju vadītāji (LKSSA un LSFP), kā arī IZM pārstāvji norādīja, ka 2023.gadā nevienam finansējums samazināts netiks. Pārdalot Latvijas Valsts mežu finansējumu uz prioritārajiem sporta veidiem to budžets palielinājās, bet visiem citiem palika nemainīgs izņemot handbolu, kērlingu un regbiju.

 

No savas puses vēlos izteikt pateicību Handbola un Kērlinga federācijām ar kurām kopā bijām iniciatori LSFP kritēriju pārskatīšanai un jaunām diskusijām. Kā arī izsaku pateicību IZM sporta departamenta jaunajam direktoram Vladimiram Šteinbergam par to, ka operatīvi tika risināts jautājums un rasta iespēja piešķirt finansējumu visām trīs federācijām bērnu un jauniešu sporta attīstībai, kaut arī tas nekādā veidā nespēja risināt situāciju ar pieaugušo izlasēm

 

Visa kontekstā ne īpaši pateicīgs bija arī Eiropas Regbija federācijas kalendārs 2023./2024. gada rudens cikls. Latvijas vīriešu R15 izlasei vienīgajai A grupā šajā rudens ciklā bija ieplānotas 3 spēles (2 izbraukuma spēles un 1 mājas spēle) – vairāk nekā citām izlasēm, kur katrai ir 1 mājas spēle un 1 izbraukuma spēle. Lai arī Eiropas Regbija čempionāta grupu sadalījums šogad tika noteikts pēc reģionālā principa, tomēr mūsu grupā tika ielikta Andoras izlase, kas uzliek ļoti lielus finanšu izdevumus aizvadot šo spēli izbraukumā.

 

Piedaloties Pasaules Regbija federācijas kongresā (World Rugby), situācijas risināšanai tikos ar Eiropas Regbija federācijas un Andoras Regbija federācijas vadību, lai tomēr mēģinātu rast risinājumu attiecīgo spēli aizvadīt nākamā gada pavasarī.

 

No Latvijas Regbija federācijas puses tika piedāvāti dažādi risinājumi, tomēr tika secināts, ka Andoras Regbija izlasei nav iespēju pārcelt spēli nākamā gada pavasarī, jo lielākā daļa Andoras izlases spēlētāju tajā laikā piedalās izslēgšanās spēlēs Francijas un Spānijas klubos, kas būtiski apgrūtina viņu komandas nokomplektēšanu spēlei pret Latvijas izlasi.

 

Latvijas Regbija federācijas valde aktīvi uzrunāja dažādus iespējamos potenciālos sponsorus, taču ņemot vērā, ka tuvojas gada beigas lielākajai daļai sponsoru un atbalstītāju finanšu līdzekļi ir ierobežoti un atbalsta budžeti sadalīti. Latvijas Regbija federācijas valde izvērtēja arī iespēju nepieciešamos līdzekļus aizņemties, taču ņemot vērā federācijas iepriekšējo gadu pieredzi, kā arī to, ka pēc sporta nozares valsts finansējuma modeļa maiņas nav skaidrība par nākamā gada budžeta apjomu Latvijas Regbija federācijai, tad katrs aizņēmums vai atliktais maksājums var būtiski ietekmēt visu nākamā gada sezonas aktivitātes, tādējādi šis risinājums tika noraidīts.

 

Ņemot vērā visus iepriekšminētos apstākļus tika pieņemts lēmums uz Andoru nedoties, kas saskaņā ar līguma noteikumiem nozīmē tehnisko zaudējumu, kā arī iespējamas papildus soda sankcijas.

 

Tai pat laikā mūsu mērķis paliek uzvarēt šajā apakšgrupā un kvalificēties izslēgšanas spēlēm, lai iekļūtu Eiropas Regbija federācijas augstākajā Trophy grupā.

 

Izsaku pateicību Latvijas Regbija spēlētājiem un treneru kolektīvam par sapratni un apņemšanos nākamās spēles aizvadīt ar dubultu cīņas garu, lai iegūtu maksimālo punktu skaitu.

 

Uzaicinu visus Latvijas Regbija izlases atbalstītājus ierasties uz spēli klātienē pret Norvēģiju 11. novembrī plkst.13:00 Zemgales Olimpiskā centra stadionā, Jelgavā.