Licencēt spēlētāju

Ziemu LRF aktīvisti izmanto prasmju un zināšanu paaugstināšanai

Ziemu LRF aktīvisti izmanto prasmju un zināšanu paaugstināšanai
13-03-2023

2023.gada pirmais ceturksnis ir aizvadīts ne tikai plānojot aktīvās spēļu sezonas turnīrus un čempionātus, bet arī pilnveidojot zināšanas un kompetences. Tā rezultātā esam kļuvuši par 4 pasniedzējiem bagātāki – 2 mediķu pasniedzēji, 2 treneru pasniedzēji, kā arī divi tiesneši ir ieguvuši starptautisku regbija soģu izglītību, kas ļauj arī spert nākošos soļus starptautisko regbija spēļu tiesāšanas virzienā.

 

“Viens no LRF tuvāko gadu stratēģiskajiem mērķiem ir paaugstināt esošo Latvijas regbija sistēmā strādājošo tiesnešu, treneru, mediķu (un ne tikai) kvalifikāciju, kā arī piesaistīt jaunus profesionāļus mūsu sporta veidam. Lai to izdarītu, mums ir nepieciešami pašmāju speciālisti, kuri tālāk var apmācīt un sertificēt aktīvistus. Tādēļ ir lieliski, ka mūsu pašu cilvēki turpmāk varēs apmācīt regbija saimes pārstāvjus, paaugstinot treneru kvalifikāciju, rūpējoties par spēlētāju “veselības drošību” spēļu laikā un treniņos, kā arī ka paaugstinām tiesnešu kompetences,” stāsta LRF prezidents Kārlis Vents.

 

“Medical educator” kursi Rīgā

24.februārī Rīgā notika “World Rugby” rīkotais “Medical educator” kurss ārstiem un fizioterapeitiem. Kursa beidzēji, saskaņā ar “World Rugby” programmu, ieguva regbija medicīnas pasniedzēju sertifikātus, kas ļauj šīm personām turpmāk vadīt FAIR Level 1 medicīnas kursus.

 

“Medical educator” kursu Rīgā apmeklēja divas Latvijas pārstāves, komandu fizioterapeites un mediķes – Agnese Rekēviča un Jana Višņevska, kā arī divi Serbijas pārstāvji un pārstāve no Zviedrijas.

 

Apmācību noslēgumā jauno pasniedzēju uzdevums bija izturēt ugunskristības un novadīt FAIR Level 1 kursu regbija treneriem un pirmās palīdzības sniedzējiem regbijā pēc FAIR (first aid in rugby).

 

“Jau sen ir zināms, ka mūsu vidū ir daudz ziņošu un spēcīgu speciālistu. Ir laiks to formāli nostiprināt. Divas pasniedzējas sniegs mums iespēju efektīvi izglītot treneru un tiesnešu korpusus pirmās palīdzības programmā un tas ir pirmais solis spēlētāju labklājības uzlabošanā, par ko arī diskutējām 23.februārī notikušajā pārrobežu darba grupā,” stāsta Kristaps Staņa, LRF Treneru un Izglītības komisijas vadītājs.

 

Prāgā apmācās treneru pasniedzēji

Roberts Bondarenko (RK “Mītava”) un Kristaps Staņa (RK “Fēnikss”) marta pirmajos datumos apmeklēja “Super week” pasniedzēju kursus Čehijas galvaspilsētā Prāgā.

 

Uz apmācībām bija jāierodas ar izpildītiem mājas darbiem. Rudenī Roberts un Kristaps bija pieveikuši Level 2 treneru kursu, tādēļ kvalificējās iespējai iegūt pasniedzēju licences.

 

Prāgā intensīvā trīs dienu darbā “Rugby Europe”, sadarbībā ar Čehijas Regbija federāciju, pēc “World Rugby” programmas, tika sagatavota treneru, tiesnešu un FAIR (first aid in rugby) pasniedzēju grupa. No kursiem mājās pārvesti ne tikai treneru pasniedzēju sertifikāti, bet arī vērtīga pieredze, ko kungi varēs izmantot, lai īstenotu LRF tuvāko gadu izglītības programmu.

 

Kā atzīst abi jaunie pasniedzēji, šogad vēl paredzams iespēt apmācīt Latvijā praktizējošos regbija trenerus “World Rugby” Level 1 programmā. Tam sekos viena starptautiska grupa, kur plānots aicināt arī Igaunijas un Lietuvas trenerus. Attīstības plānos ir mērķis nostiprināt Latviju, kā reģiona centru “World Rugby” un “Rugby Europe” programmu īstenošanā. Trešajā izrāvienā paredzēts apmācīt vēl nepraktizējošus jaunos trenerus no spēlētāju vidus un uzrunāt ieinteresētos sporta skolotājus.

 

Tiesneši iegūst starptautisko Match Officials Level 1   

Savukārt LRF tiesnesis Vadims Galajevs kopā ar RK “Livonia” dāmu komandas menedžeri Elīzu Zemitāni marta sākumā piedalījās Čehijā notikušajos “Rugby Europe” Match Officials Level 1 kursos.

 

Starptautiskajos kursos piedalījās topošie un esošie tiesneši no vairākām Eiropas valstīm. Kursu laikā tika izskatīti regbija spēles pamati un tiesneša darbība tajā, kas ir labs sākuma punkts tiem, kuri ikdienā nepraktizē regbija spēļu tiesāšanu.

 

“Prāgā notikušajos Level 1 kursos varējām ne tikai mācīties, bet arī parādīt savu esošo zināšanu bāzi. Tā rezultātā esmu saņēmis uzaicinājumu jau 18. un 19.martā piedalīties Level 2 tiesnešu kursos, kas notiks Amsterdamā. Šeit jau slīpēsim tiesnešu spēles analīzes prasmes – kā analizēt spēli kopumā, tās atsevišķas epizodes, kā arī paša darbību laukumā. Vai un kādi spēles elementi ir ietekmējuši tiesneša lēmumu kvalitāti. Par pamatu ņemsim 19.martā notiekošās Eiropas regbija čempionāta divas spēles Beļģija-Polija un Nīderlande-Vācija. Savukārt marta beigās zināšanas nostiprināšu starptautiskā “Rugby Europe” tiesnešu darba grupā, kur pārstāvēšu Latviju,” ar iespaidiem dalās Vadims Galajevs.

 

Priecājamies par ikvienu, kurš uzlabo savu spēles izpratni un sniedz ieguldījumu regbija attīstībā Latvijā.