Kopš 1823. gada...
Regbija saknes meklējamas futbola sportā, jo tas tika spēlēts Anglijas valsts skolās 19. gadsimtā. Anglijas pilsēta “Rugby” piešķīra sporta veidam savu nosaukumu un izstrādāja pirmo noteikumu kopumu. Regbija futbola savienība tika dibināta 1871. gadā, un Starptautiskā regbija padome, kas tagad pazīstama kā Pasaules regbijs, tika izveidota 1886. gadā. Mūsdienās visā pasaulē tiek spēlētas dažāda veida regbija savienības, regbijs (piecpadsmitnieks) un regbija septiņi. , notiekot dažādi konkursi. Regbijs 15 tika spēlēts Olimpiskajās spēlēs Parīzē 1900. gadā, Londonā 1908, Antverpenē 1920. gadā un Parīzē 1924. gadā tikai ar vīriešu komandām, pēc tam sekoja ilga prombūtne, līdz šis sporta veids atgriezās savā septiņcīņas formātā. Riodežaneiro 2016. gada spēles. Arī sieviešu sacensības Rio notika pirmo reizi.
Regbijs īsumā
Neatkarīgi no tā, vai tas ir Pasaules kauss vai vietējā kluba spēle: regbija spēlēšana apmierina dvēseli kā nekas cits. Regbijs ir kaisles spēle, kas ir pilna ar darbību, azartu un skaistumu, kā arī ar neparedzamiem mirkļiem un dramatiskām izšķirtspējām laukumā. Tomēr tas var būt biedējoši skatītājam, kurš pirmo reizi skatās. Visiem iesācējiem: šis ir regbijs īsumā, izskaidrojot galvenos terminus, pozīcijas, punktu skaitu un likumus (jā, regbija noteikumus sauc par “likumiem”). 15 spēlētāju regbijs, kas ir visizplatītākais sporta veids.
Spēlētāju skaits komandā: 15 (plus 7 maiņas spēlētāji)
Ilgums: 2 x 40 minūšu puslaiki ar obligātu 10 minūšu puslaika pārtraukumu
Laukums: 100 m (garums) x 70 m platums ar H formas vārtu stabiem uz katras vārtu līnijas.
Attālums starp vārtu stabiem: 5,6 metri, vārtu pārlikņa augšējā mala 3 metri, minimālais vārtu stabu augstums virs pārlikņa 3.4 metri
Bumba: 1 ovālas formas augsto tehnoloģiju sintētiska ūdensizturīga jebkuriem laikapstākļiem bumba (5.izmērs)
Spēlētāja komplekts: krekliņi, zeķes, šorti, zābaki un drošības apsvērumu dēļ mutes aizsargs ir būtisks kopā ar galvassegu, ja spēlētājs to pieprasa.
Tiesneši: spēli spēlē ar vienu tiesnesi un diviem līniju tiesnešiem vai tiesnešu palīgiem
Katra komanda, kurā ir 15 spēlētāji, ir sadalīta astoņos uzbrucējos un septiņos aizsargos, katram ir noteiktas lomas komandā. Būtībā spēcīgie, druknie uzbrucēji ir bumbas ieguvēji, kuriem arī ir liela nozīme bumbas kontrolē, kad tiek uzveikts spēlētājs viņu pusē. Viņi piedalās regbija izspēlēs - cīņa un auts - ar mērķi nodrošinat bumbu savas komandasīpašumā; Ātrie aizsargi saņem bumbu no uzbrucējiem – viņu uzdevums ir skriet un piespēlēt, lai pozicionāli iegūtu plašāku laukuma izmantošanu un vērtīgos uzbrukuma metrus. Spēles mērķis ir gūt vairāk punktu nekā pretinieks. Punkti tiek uzkrāti, ieskaitot mēģinājumu (5 punkti), sodu (3 punkti), dropsitienā (bumbai pirms saskāriena ar kāju, obligāti jāpieskarās laukumam) gūti vārti no spēles (3 punkti) vai realizācijas sitienus pēc piezemējuma(2 punkti). Uzbrūkošā komanda cenšas virzīties uz priekšu, sitot, piespēlējot vai skrienot ar bumbu rokās, bet, kad bumba tiek piespēlēta, tā nedrīkst pārvietoties uz priekšu. Ja tas tā notiek, pretinieku komandai par labu tiek piešķirta uzbrucēju cīņas izspēle. Liela daļa sporta pievilcības slēpjas spēlētāju ātrajā mijiedarbībā un pilnīgajā apņēmībā. Kad komanda aizsargājas, tā mēģinās apturēt pretinieku virzību uz savu piezemējuma līniju. Spēlētājam ar bumbu, kas nonāk uz zemes, bumba uzreiz ir jāatlaiž. Nedrīkst traucēt spēlētājus bez bumbas.
Mūsdienās regbiju spēlē sekojošās disciplīnās:
Regbijs 15
Regbijs 7
Pludmales Regbijs
Sniega Regbijs
Pieskārien Regbijs